Zapalenie błony śluzowej żołądka odnosi się do całej kategorii chorób związanych ze zmianami zapalnymi i dystroficznymi w błonie śluzowej żołądka. Zwykle choroba przebiega bezobjawowo. W niektórych sytuacjach zapalenie błony śluzowej żołądka może objawiać się następującymi objawami: ostry ból żołądka przed lub po jedzeniu, nudności, wymioty, zaparcia.
Główną przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest złe odżywianie, możliwe są również predyspozycje genetyczne. Dlatego w celu złagodzenia objawów pacjentowi zaleca się specjalną dietę na zapalenie błony śluzowej żołądka.
Ogólne zasady tworzenia menu
Po ustaleniu diagnozy lekarz przepisuje pacjentowi leki i specjalną dietę. Dieta na zapalenie błony śluzowej żołądka jest uważana za nie jedyną, ale jedną z głównych części środków zapobiegawczych i leczenia zmian patologicznych w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Jego głównym celem jest spowolnienie wszelkich negatywnych procesów sprzyjających stanom zapalnym czy podrażnianiu ścian błony śluzowej żołądka.
Zaprojektowane w celu zwalczania choroby, diety są zaprojektowane w taki sposób, aby organizm ludzki otrzymał niezbędny zestaw składników odżywczych i korzystnych substancji niezbędnych do normalnego życia. Istnieje kilka rodzajów diet. Zależą one od stadium i rodzaju rozwoju choroby. Ale wszystkie są kompilowane zgodnie z ogólnymi zasadami:
- Niedopuszczalne jest spożywanie nadmiernie zimnych lub gorących potraw;
- całkowite zniesienie surowych potraw (dania są mielone, co jest szczególnie ważne w przypadku zapalenia żołądka o wysokiej kwasowości), potraw wędzonych, smażonych i słonych, a także konserw;
- musisz jeść 5-6 razy dziennie;
- gotować jedzenie lub gotować w podwójnym bojlerze;
- nie należy jeść grzybów, różnego rodzaju przypraw i ziół;
- Wyeliminuj kawę ze swojej diety i ogranicz spożycie czekolady.
W okresie leczenia lub profilaktyki zapalenia błony śluzowej żołądka porzuć złe nawyki (alkohol, palenie), napoje gazowane.
Każda opcja dietetyczna pomaga poprawić stan pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz prowadzący opracował cotygodniowe menu dla określonego rodzaju zapalenia żołądka.
Dieta nr 1
Dietę nr 1 zaleca się przy zapaleniu żołądka i dwunastnicy, ostrym i przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka, wrzodach żołądka lub dwunastnicy w okresie rekonwalescencji, a także przy wzmożonym wydzielaniu soku żołądkowego. Przy diecie nr 1 zaleca się spożywanie 3000 kcal dziennie, a pacjent powinien spożywać co najmniej 1, 5-2 litry płynów. Tabela nr 1 podzielona jest na 1a i 1b, przy czym tego typu diety mają charakter krótkotrwały (10-12 dni), przepisywane są w okresie zaostrzenia choroby.
Powinieneś powstrzymać się od jedzenia soli przez pewien czas, a jeśli jest to trudne, nie dodawaj wystarczającej ilości soli do jedzenia.
Produkty dozwolone i zabronione
Móc | To jest zabronione |
---|---|
|
|
W okresie zaostrzenia patologii nie zaleca się spożywania roślin strączkowych, ponieważ przyczyniają się one do powstawania gazów w żołądku.
Przykładowe menu dla diety nr 1
Pomimo pewnych ograniczeń dotyczących żywności spożywanej przez pacjenta, stół dietetyczny może być dość zróżnicowany.
- Na śniadanie: twarożek zmiksować z mlekiem, kaszę gryczaną zmielić na mleku lub ugotować z omletem na parze, herbata (dozwolona z mlekiem).
- Obiad: ugotuj klopsiki i ziemniaki (zrób puree ziemniaczane), przygotuj galaretkę jagodową lub mleczną lub upiecz jabłko, wypij mleko.
- Obiad: zupa (do wyboru: jarzynowa, mleczna), kotlety z kurczaka gotowane na parze i puree z marchwi lub słodki budyń ryżowy, galaretka.
- Podwieczorek: możesz wypić napar z dzikiej róży, szklankę herbaty lub przygotować dwa tosty z galaretką.
- Obiad: kluski z twarogiem lub leniwe z herbatą.
- Przed pójściem spać możesz zjeść małą przekąskę w postaci ciasteczek, krakersów i szklankę mleka.
Dieta nr 2
Dieta nr 2 jest odpowiednia dla osób cierpiących na przewlekłe zapalenie żołądka, zapalenie okrężnicy i niską kwasowość żołądka. Jeśli patologię komplikują inne choroby nerek, wątroby, cukrzyca, różne zaburzenia układu hormonalnego, wówczas kilku specjalistów musi przepisać dietę na raz, a oni sporządzą odpowiednie menu.
Tabela nr 2 łagodzi objawy choroby, przywraca narządy trawienne i wspomaga ich normalne funkcjonowanie.
Dieta nr 2 znacznie wzmacnia efekt farmakoterapii, jeśli pacjent zostanie prawidłowo zdiagnozowany i dobrany odpowiedni jadłospis.
Produkty dozwolone i zabronione
Tabela nr 2 jest łatwa w przygotowaniu, najważniejsze jest, aby nie skusić się na tłusty kawałek mięsa lub ciasto z gęstą śmietaną maślaną. Wszystkie wymienione dania można ze sobą dowolnie łączyć.
Móc | To jest zabronione |
---|---|
|
|
Produkty dopuszczone do spożycia w rzadkich przypadkach może zatwierdzić jedynie lekarz, który określi gotowość organizmu do przyjęcia agresywnego pokarmu.
Przykładowe menu diety nr 2
Za optymalną ilość dziennego spożycia pokarmu uważa się 5 posiłków dziennie. W takim przypadku pacjent nie powinien zapominać o czystej wodzie. Organizm powinien otrzymać co najmniej 1, 5 litra płynów. Dopuszczalne jest spożywanie do potraw 15 g soli dziennie.
- Na śniadanie: zrób płatki owsiane z masłem lub mleczną kaszą manną, ugotuj jajko na miękko, zaparz herbatę lub słaby napój kawowy.
- Obiad: twaróg ze śmietaną, pieczony budyń jabłkowy lub twarogowy, herbata z ziołami.
- Obiad: rosół z makaronem lub makaronem, barszcz (postny) jest dozwolony, kotlety na parze, klopsiki, makaron lub warzywa, koktajl jagodowy.
- Podwieczorek: może składać się z pikantnej bułki z herbatą, twarogu z dowolnym konfiturą jagodową (świeże jagody).
- Kolacja: gotowane warzywa i mięso (pieczona ryba), sałatka owocowa ze śmietaną lub herbata miętowa (opcjonalnie).
Dieta nr 5
Aby zapobiec przekształceniu przewlekłej postaci choroby w ostrą postać, w takiej sytuacji pacjentowi przepisuje się dietę na zapalenie błony śluzowej żołądka nr 5. Pomaga to w szybkim powrocie do zdrowia i zapobiega rozwojowi zmian patologicznych w żołądku, które stanowią zagrożenie życia pacjenta. Dlatego pacjent powinien przestrzegać tego typu diety przez całe życie.
Produkty dozwolone i zabronione
Tabela nr 5 jest na tyle różnorodna, że pacjent nie odczuje istotnego naruszenia jego preferencji.
Móc | To jest zabronione |
---|---|
|
|
Przykładowe menu diety nr 5
Dieta nr 5 jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby żywieniowe pacjenta. Należy jeść małe porcje co 3-4 godziny.
- Na śniadanie: kasza gryczana z masłem lub kanapka z kiełbasą lekarską, budyń twarogowy, herbata (kawa z mlekiem).
- Obiad: dozwolona jest herbata z mlekiem, zielony groszek z omletem na parze, świeże dojrzałe owoce, z których można zrobić kompot lub galaretkę.
- Obiad: mięso gotowane z duszonymi warzywami, miłośnicy zup mogą przygotować zupę makaronową, kompot.
- Podwieczorek: ciastko lub bułka, świeżo wyciśnięty sok.
- Kolacja: ryba gotowana na parze lub pieczona cielęcina/wołowina, owsianka ryżowa, puree z kalafiora, herbata zielona lub czarna.
- Przed pójściem spać możesz wypić kefir i wywar z dzikiej róży (opcjonalnie).
Zalecenia dietetyków i gastroenterologów
W okresie zaostrzenia zapalenia błony śluzowej żołądka jakiejkolwiek postaci zaleca się przestrzeganie diety, aby zminimalizować podrażnienie dotkniętego narządu. Chemicznymi i mechanicznymi czynnikami drażniącymi błonę śluzową żołądka mogą być:
- jedzenie dowolnego jedzenia w nieograniczonych ilościach;
- błonnik bez ograniczeń;
- mięso z żyłkami i skórą;
- kwaśna żywność, surowe owoce i warzywa.
Żywienie terapeutyczne przynosi ogromne korzyści, pod warunkiem, że należy je połączyć z farmakoterapią, sportem i profilaktyką.
Przydatne porady ekspertów dla osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego:
- Dobrze przeżuwaj jedzenie, ponieważ rozdrobniony produkt jest łatwiejszy do strawienia i wchłonięcia przez chory narząd;
- napoje tonizujące (kawa, napoje energetyczne) podrażniają błony śluzowe żołądka i jelit;
- musztarda i ocet przyczyniają się do rozwoju patologii;
- ostre przyprawy można zastąpić ziołami, liśćmi laurowymi i kminkiem.
Wielu ekspertów jest zgodnych, że obróbka cieplna żywności powinna odbywać się w kąpieli wodnej lub w podwójnym kotle, aby w żywności pozostała maksymalna ilość składników odżywczych i korzystnych substancji.
Dla każdej postaci zapalenia żołądka istnieje określony rodzaj diety. Każdy stół jest na swój sposób smaczny i pożywny. Pacjent nie będzie musiał przez cały czas odczuwać głodu ani jeść niesmacznych potraw. Istnieje wiele przepisów na przygotowywanie potraw na diecie, które smakiem nie ustępują wielu kulinarnym arcydziełom.